• The official website.

Biografia

Gutter Sirens (1)

10 października 1992 roku w Białej Podlaskiej z inicjatywy Domana (gitara basowa, wokal), Pawła Kowalczyka (gitara) i Mariusza Czarnomysego (gitara) powstała grupa Gutter Sirens. Pomysłodawcą nazwy zespołu był Doman, który pod ogromnym wpływem muzyki Savatage, połączył dwa słowa z tytułów ich płyt „Sirens” i „Gutter Ballet”. Wkrótce szeregi zespołu zasilił Krzysztof Czeczko (instrumenty klawiszowe). W powyższym składzie zespół rozpoczął pierwsze próby.

W marcu 1993 roku do grupy dołączył perkusista Ślimak, co zaowocowało debiutem koncertowym na miejscowej scenie. W latach 1993-1998 zespół skupił się na tworzeniu pierwszych kompozycji oraz ich promowaniu. Październik 1994 roku przyniósł pierwszą zmianę w składzie. Za perkusją zasiadł Lucky, zastępując Ślimaka, który opuścił formację z powodów osobistych.

Gutter Sirens (2)

W 1995 roku zespół rozpoczął nagranie pierwszego polskojęzycznego demo „Syndrom”. Podczas pracy w studio z zespołem pożegnał się Krzysztof Czeczko a partie klawiszowe dokończyli Doman wraz z Pawłem Kowalczykiem. Kolejne demo pt. „Koncert w czterech ścianach” (1996) nagrano w trakcie audycji radiowej emitowanej w jednej z warszawskich rozgłośni. Nowymi członkami grupy, biorącymi udział w tym projekcie, byli perkusista Mariusz Polak, który dołączył do zespołu w 1995 roku zastępując Luckiego oraz klawiszowiec Rafał Aleksandrzak (1996).

W październiku 1996 roku zespół zagrał w warszawskiej Stodole. Był to pierwszy wyjazdowy występ na tak dużej scenie. Za sprawą dobrych recenzji nagrań demo, zespół zaczął być rozpoznawalny w polskim podziemiu muzycznym a niezależne zine’ coraz częściej zwracały uwagę na Gutter Sirens.

Gutter Sirens (3)

W marcu 1997 roku zespół związał się z Klubem Garnizonowym miejscowej jednostki wojskowej, w której Doman odbywał służbę wojskową. Klub ten udostępnił kapeli salę prób oraz organizował większość wyjazdów koncertowych na terenie Polski, między innymi na Festiwal Węgorzewo w 2002 roku. Współpraca z wojskiem trwała do 2003 roku.

Tuż przed rozpoczęciem przygotowań do nagrania pierwszej płyty „The Trees” nastąpiła zmiana na stanowisku bębniarza. Pod koniec 1997 roku do kapeli dołączył Marcin Szumiło, a latem 1998 roku płyta została nagrana. Materiał ten nie został wydany, jednakże stanowił krok milowy w dalszym rozwoju zespołu.

Kolejny album „Memory Analysis” miał premierę w lutym 2003 roku. Wydawcą była niemiecka wytwórnia Shark Records, natomiast na terenie Polski dystrybucją zajął się Metal Mind Production. Dzięki tej produkcji, za sprawą licznych przychylnych recenzji oraz wywiadów przeprowadzonych na łamach magazynów muzycznych i w rozgłośniach radiowych a także zine’ów coraz bardziej rozprzestrzeniających się w sieci, zespół zaczął być rozpoznawany na całym świecie.

gutter sirens

W latach 2000-2001 Mariusza Czarnomysego zastępowali gitarzyści Szabas i Sławomir Maksymiuk, dzięki którym zespół mógł intensywnie koncertować, promując płytę „Memory Analysis”.

Początek 2006 roku zaowocował zrealizowaniem pierwszego klipu „Horror Makers”, natomiast we wrześniu, nakładem Oskar Production, ukazała się płyta o tym samym tytule. W listopadzie grupa rozpoczęła zdjęcia do teledysku „The Death Of The Day”. Gościem specjalnym w tym wydarzeniu był Göran Edman, który w powyższej balladzie zaśpiewał w duecie z Domanem. Na scenie, u boku tego szwedzkiego wokalisty, Gutter Sirens wystąpił dwa razy, ostatnio w maju 2008 roku, jako suport dla Duńczyków z Royal Hunt.

Jesienią 2007 roku, tuż po zakończeniu trasy koncertowej, promującej „Horror Makers”, zespół opuścił Rafał Aleksandrzak a jego miejsce, w lutym 2009 roku, zajął Arkadiusz Żmudziak, obejmując stanowisko nowego klawiszowca.

W okresie 2009-2014 Gutter Sirens zawiesił działalność koncertową i promocyjną by skupić się na tworzeniu pierwszego koncept albumu, zatytułowanego „Phantom Pains”, którego premiera ma mieć miejsce w 2015 roku.

Komentowanie jest wyłączone.